Een veiligheidsslot plaatsen


- Schroevendraaier

CONTROLE VAN HET BESTAANDE SLOT

Wil je het bestaande slot in de deur vervangen, dan bekijk je dat het best even aandachtig. Mischien kan je het nog hergebruiken? Let allessinds op de volgende zaken:
- Zit er een klavier- of cilinderslot in je deur? Een klassiek klavierslot (met zogenaamde baardsleutel) is niet echt veilig aangezien er slechts weinig variaties op de sleutel zijn. Dat vervang je dus het best meteen door een cilinderslot. Zit er al een cilinderslot in de deur, check dan de uitslag van de nachtschoot (bediend met de cilinder). Die moet minimum 20 mm zijn gerekend vanaf de voorplaat.
-Zit het slot goed vast? Zijn de schroefgaten nog in orde en is het slot goed vrij? Indien ja, dan kan je het slot hergebruiken.
- Zijn er patentgaten in de slotkast, 2 x naast de cilinder-opening en 1 tussen de cilinder en de kruk? Die zijn nodig wil je ook veiligheidsbeslag monteren.
- Ook belangrijk ten slotte is te weten in welke richting de deur opendraait.

BELANGRIJKE MATEN

Voor je naar de doe-het-zelfzaak stapt om een nieuw slot aan te schaffen, moet je toch enkele maten opmeten; kwestie van het oude slot te kunnen vervangen:
-Doornmaat (A) :de afstand van de kruk tot de kopse kant van de deur. Courant varieert die tussen de kruk en de cilinder.
-Afstand (B): de afstand tussen de kruk en de cilinder (standaardmaten: 110 of 72 mm).
-De juiste cilinderlengte kom je te weten door dit hoekprofiel tegen het deurschild te leggen en de juiste lengte af te lezen.
-Het best zoek je een slot met dezelfde maten van slotkast en voorplaat. Zo hoef je niet in de deur te kappen om het in te passen. Anderzijds neem je beter een slot met een grotere voorplaat als je een betere grip wil van de schroeven in vers hout. Dan zal je natuurlijk wel wat hout moeten wegkappen.
-Een SKG-merk (bij voorkeur met 2 sterren) kan een handig hulpmiddel zijn om er zeker van te zijn dat je een degelijk veiligheidsslot in huis haalt.

SLOTKAST VASTSCHROEVEN

Wanneer je het oude slot in deze stompe deur vervangt door een slot met een even grote slotkast, kan je die gewoon in de uitsparing in de deur schuiven. Schroef het nieuwe slot vervolgens stevig door de voorlplaat vast met twee schroeven van 4 x 40 mm.

CILINDER OP ZIJN PLAATS

De cilinderlengte (standaart: 60 mm) moet gelijk zijn aan de dikte van de deur + het beslag. Je weet dus best al vooraf welk beslag je wil monteren, tenzij je voor verstelbaar deurbeslag kiest (zie verder). Hou er ook rekening mee dat een cilinder nooit meer dan 2 mm mag uitsteken uit het beslag.

CILINDER VASTSCHROEVEN

Door de uitsparing op de voorplaat van het slot schroef je de cilinder vast. Vaak is het interessant om alle buitendeuren van eenzelfde cilinder te voorzien. Zo heb je maar 1 sleutel nodig en zeul je niet onnodig met een te grote sleutelbos rond. Ook voor een bijzetslot is dit interessant.

AFTEKENEN DEURBESLAG

Plaats de centreerring van de veiligheidsrozas op zijn plaats rond de cilinder, vooraan op de deur. Teken dan door de uitsparingen de twee schroefgaten af op je deur en boor daar telkens een gat voor. Dat is nodig om het deurbeslag straks te kunnen vastschroeven.

DIKTEPLAATJES

Dit veiligheidsbeslag is 5 mm verstelbaar en dus kan je dat gemakkelijk aanpassen aan de uitslag van de cilinder. Meet dus op hoever de cilinder vooraan uit de deur steekt en vul de centreerring van het deurbeslag met het nodige aantal dikteplaatjes.

VEILIGHEIDSBESLAG

Veiligheidsbeslag kan je enkel monteren op sloten uitgerust met patentgaten. Schroef het van binnen uit vast, anders zou een inbreker dat gewoon kunnen afschroeven. Ook bij je keuze tussen een rozas of een langschild dat je cilinder bedekt of volledig vrij laat, kan je je laten leiden door SKG- of andere merktekens.

SLUITKOM

De nachtstoot van een slot is het beweegbare gedeelte dat je met de cilinder bediend. Om die volledig in te werken bij een gesloten deur, kan je een sluitkom met twee schroeven in je deurkader vastzetten. Wanneer je deurkader onvoldoende materiaaldikte biedt, veranker je de sluitkom (en -plaat) het best in de muur.

SLUITPLAAT

Deze stompe deur valt volledig in het deurkader en dus monteer je een vlakke sluitplaat. Bij een opdekdeur moet je echter een hoeksluitplaat plaatsen. Soms vervang je een sluitplaat sowieso beter om in vers hout te kunnen schroeven. Let er ook op dat de nachtschoot et niet teveel zijdelingse speling in heeft.

BIJZETSLOT

Wil je een extra vergrendelpunt om je deur nog beter te beveiligen, dan kan je er zelf nog een bijzetslot op monteren. Dat plaats je het best onderaan, want inbrekers werken steeds van onder naar boven. Een bijzetslot monteer je op precies dezelfde manier als het centrale slot op je deur.

Ziezo ! Het werk is af !

- © Brico 2012 - all rights reserved - Alle prijzen vermeld op deze website zijn inclusief BTW en exclusief leveringskosten. -