Newsletter Artikels Promoties en acties Tuinliefhebber Bouwliefhebber Diensten version FR
      Forum Tips en kneepjes Bricofiches Winkels    
Praktische raadgevingen
Raad van de maand
Evenementen

Raad en tips van de maand

Een douchecabine installeren

Een douchecabine installeren

Je kan een douchecabine bij wijze van spreken om het even waar installeren. Uiteraard in de badkamer, maar ook in een slaapkamer, een berging die uitgeeft op de tuin, of zelfs op zolder.
De enige voorwaarden zijn dat er voldoende plaats is, een waterleiding (warm en koud) en een mogelijkheid tot waterafvoer.

Voor je een douche koopt, moet je de specifieke situatie nauwkeurig bekijken.

¿ Wil je de douche in een hoek, tegen een muur of tussen twee muren plaatsen?
¿ Heb je voldoende plaats? Je hebt minstens 70 x 130 à 140 cm nodig.
¿ Is de plafondhoogte voldoende? Die moet minstens 210 cm zijn.
¿ Kies je een kant-en-klare douchecabine of afzonderlijke elementen?
¿ Welk soort wand en welke deur wil je?
¿ In welke richting kan of moet de deur opengaan?
¿ Welke vorm en welk materiaal kies je voor de douchebak?
¿ Komt die gewoon op de vloer te staan, op een sokkel of wordt hij ingebouwd?
¿ Is er voldoende ventilatie?

Eens je een antwoord hebt op al deze vragen, kan je naar de speciaal- of de doe-het-zelfzaak.

Het is aan te raden een plannetje op zak te hebben waarop alle maten staan en ook de aan- en afvoerleidingen van het water.


Voorbereiding

¿ Het eigenlijke werk kan pas beginnen als de waterdichtheid van de vloer en de muren verzekerd is. Is dit niet het geval, dan moet je eerst eventuele barsten of andere gebreken herstellen en een vochtwerend middel aanbrengen. Je kan de vloer en de muren ook betegelen of ze schilderen met een speciale verf.
¿ De aan- en afvoer van het water moeten makkelijk bereikbaar zijn. Controleer de stevigheid en de waterdichtheid van de bestaande leidingen. Het kleinste foutje kan tot grote problemen leiden.
¿ De warm- en koudwaterleidingen moeten op een hoogte van 1 m à 1 m 50 boven de douchebak uitkomen en 16 cm uit elkaar staan.
¿ Indien je zelf de waterleiding tot in de doucheruimte moet doortrekken, kies dan voor makkelijk te monteren kunststofleidingen (blauw voor koud en rood voor warm water).
¿ Indien je een nieuwe afvoerbuis moet plaatsen, probeer dan zo weinig mogelijk bochten te maken en het water snel door een verticale buis te laten weglopen.


Plaatsing

Welk model je ook kiest, de volgorde van de werken is meestal hetzelfde, op enkele details na.
Teken de afmetingen van douchebak en -wanden uit op de vloer en waar mogelijk op de muur.

Douchebak

¿ Een vierkante douchebak (waar we ons hier toe beperken) meet meestal 90 x 90 cm, maar ook 80 x 80 cm en zelfs 70 x 70 cm is mogelijk.
¿ Je vindt tegenwoordig douchebakken met een afneembare voorzetwand en een aangesloten sifon. Dat maakt deze klus behoorlijk wat makkelijker. Je kan natuurlijk nog altijd zelf een voorzetwand maken en zelf een sifon aansluiten. Bevestig eerst de sifon, dan kan je zien hoe hoog de voorzetwand moet zijn meestal zo’n 10 cm).
¿ De bak dient goed waterpas te staan, hij heeft immers van binnen zelf genoeg helling.
¿ De afvoerleiding moet zorgvuldig aangesloten worden.
¿ Opgelet, een metalen douchebak moet altijd geaard zijn. Je kiest beter voor acryl.
¿ Voorzie de nodige uitstapruimte (minstens 70 x 60 cm). Denk eraan dat zowel deze ruimte als de douchebak zelf slipvrij moeten zijn.
¿ Ligt de dichtstbijzijnde verticale afvoer wat verder, dan moet het water er langs een hellende buis naartoe worden gevoerd (minimale helling: 1 à 2 cm per meter). De douchebak moet in dat geval hoger staan. Je kan dan kiezen voor een model met regelbare poten of voor een sokkel.
¿ Voorzie altijd een inspectieluikje in één van de zijden van de voorzetwand.
¿ Plaats een geluidsisolerend materiaal rond de afvoerbuis.

Wand(en) en deur

¿ Bevestig de profielen waarin de douchewand(en) moeten komen met schroeven en pluggen aan de muur (ook onderaan, op de douchebak, wordt vaak een u-profiel voorzien). Dit werkje moet uiteraard altijd met een waterpas gebeuren.
¿ Vervolgens klik je de wanden in de profielen vast.
¿ Om de cabine waterdicht te maken, worden sanitaire siliconen (die een schimmelwerend product bevatten) over de hele omtrek van de profielen en de douchebak aangebracht.
¿ De deur kan maar geplaatst worden als de cabine perfect waterpas staat. Bij veel cabines zijn de verticale deurprofielen uitgerust met magneten, die wat speling toelaten.
¿ Een draaideur is over het algemeen praktischer dan een schuifdeur.

De kraan

¿ Je vindt gewone mengkranen en eengreepsmengkranen. Deze laatste krijgen de voorkeur als je de temperatuur makkelijk wil regelen.
¿ Het volstaat de kraan te verbinden met de warm- en koudwaterleidingen.
¿ De kraan wordt met de handdouche verbonden met een stevige, soepele en voldoende lange flexibele slang (de handdouche dient immers ook om de cabine schoon te maken). Kwaliteit is belangrijk. Het is immers vaak hier dat lekken ontstaan. De handdouche kan ook aan de muur worden bevestigd op een in de muur ingebouwde houder.
¿ Hedendaagse handdouches beschikken meestal over verschillende soorten stralen.
¿ De douchestang waarop de handdouche glijdt - meestal 60 cm lang - moet op de juiste hoogte worden vastgemaakt.
¿ Al deze elementen kunnen ook geïntegreerd zijn in een douchepaneel. Dat is duurder maar makkelijker te installeren.


Wat heb je nodig ?

¿ meter
¿ waterpas
¿ Engelse sleutel
¿ sanitaire siliconen
¿ schroeven en pluggen
¿ boormachine

- © Brico 2012 - all rights reserved - Alle prijzen vermeld op deze website zijn inclusief BTW en exclusief leveringskosten. -